Wiceminister rozwikłał, dlaczego Polska zdobyła mało medali. Brakuje migrantów spoza Europy

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki Źródło: PAP / Leszek Szymański
Polacy słabo wypadli w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich. Wiceminister Nauki z Polski 2050 Andrzej Szeptycki znalazł przyczynę.

Polska w klasyfikacji medalowej zajęła dopiero 42. miejsce. Nasi reprezentanci zdobyli w sumie 10 medali.

Wiceminister w Ministerstwie Nauki z ramienia Polski 2050 Szymona Hołowni, prof. Andrzej Szeptycki przedstawił na X błyskotliwą "analizę" takiego stanu rzeczy. Otóż wynika to jego zdaniem m.in. z faktu, że Polacy nie chcą u siebie migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Za mało migrantów spoza Europy

"Jeśli zastanawiacie się Państwo, czemu nasi zachodni partnerzy z UE mają więcej medali w Paryżu niż Polska to jedną z odpowiedzi jest odpowiednia strategia migracyjna (a właściwie jej brak w przypadku Polski). Inne państwa potrafią czerpać korzyści z napływu imigrantów spoza Europy, my widzimy w nich głównie zagrożenie" – napisał Szeptycki.

Profesor przeszedł najwyraźniej obojętnie wobec faktu, że drugie miejsce w klasyfikacji zajęły Chiny, a trzecie Japonia. Także czwarta Australia jest państwem zdecydowanie zabezpieczonym przez nielegalnymi migrantami z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Pod jego wpisem komentarze zamieścili m.in posłowie Konrad Berkowicz (Konfederacja) i Dariusz Matecki (Suwerenna Polska).

Paryż 2024. Klasyfikacja medalowa

Najwięcej medali, bo 126, zdobyły Stany Zjednoczone (40 złotych, 44 srebrne i 42 brązowe). Drugie są Chiny z 91 medalami (40 złotych, 27 srebrnych, 24 brązowe). Na najniższym stopniu podium jest Japonia (20 medali złotych, 12, srebrnych, 24 brązowych).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Australia (18, 19, 16) oraz Francja (16, 26, 22). W czołowej "30" są też m.in. Kenia, Irlandia, Iran, Ukraina, Gruzja, Czechy i Azerbejdżan.

Polska z 10 krążkami

Jedyny złoty medal wywalczyła Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas. Polska biegaczka Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 metrów. Brązowy medal wywalczyła także tenisistka Iga Świątek. Julia Szeremeta zdobyła srebrny medal w boksie w kategorii 57 kg., walcząc w finale z biologicznym mężczyzną. Łącznie polscy sportowcy przywiozą do kraju 1 medal złoty, 4 medale srebrne i 5 brązowych.

Jednocześnie Igrzyska w Paryżu to pod względem liczby zdobytych medali najsłabszy występ Polaków od IO w Melbourne w 1956 r., kiedy Biało-Czerwoni dziewięciokrotnie stanęli na podium i też mieli tylko jedno złoto. Trzy lata temu podczas rywalizacji w Tokio, polscy sportowcy byli w klasyfikacji medalowej na 17. pozycji. Najwięcej zawodu przynieśli lekkoatleci. "Królowa sportu" przyniosła Polsce tylko jeden medal.

Źródło: X / DoRzeczy.pl